Най-важното за масажа на новороденото
дек. 15, 2019 | Здраве и красота, Масаж
Бебето получава своя първи масаж още в утробата. Неговият най-голям сетивен орган – кожата започва да се формира от 7-мата гестационна седмица и започва да регистрира впечатления за заобикалящата среда. В първите месеци след раждането си детето продължава да опознава света предимно чрез усещането за допир.
Ето защо всяка допълнителна стимулация на осезанието му, идваща от ласкавото майчино докосване крие необозрими ползи:
- Развива моториката на детето и разширява пространственото му поле.
- Нормализира мускулния тонус.
- Стимулира централната нервна система.
- Подобрява кръвообръщението.
- Подпомага храносмилането.
- Подсилва имунитета.
- Оказва благоприятен ефект при колики, запек и други неразположения.
- Успокоява.
- Улеснява невербалната комуникация и укрепва емоционалната връзка с родителя.
- Благоприятства заспиването и пълноценният сън.
Как да масажирам своето дете?
Най-важните условия за добрия масаж са вашето спокойствие, отдаденост и любов. Едва след тях идва ред на следните препоръки:
- Започнете да масажирате детето си още в първите дни след неговото раждане, стига и двамата да се чувствате добре. Но в случай че бебчето ви е родено преждевременно, има ниско тегло или някакво заболяване, е редно да се консултирате с педиатър.
- Препоръчителната продължителност на масажа е между 15 и 30 минути. Но дори и 5 – 10 минути (при липсата на повече свободно време) биха се отразили благотворно на мъника.
- Най-удачно е да извършвате масажа по едно и също време на денонощието (например вечер след къпане), тъй като малките деца откликват добре на рутината. Не масажирайте пеленачето непосредствено след хранене или когато е твърде гладно.
- Уверете се, че в стаята е достатъчно топло, тихо и уютно преди да предприемете масажа.
- Имайте предвид, че кожата на новородените е изключително деликатна, а имунната им система – все още незряла и поради това е важно да употребявате само масажни олиа, създадени за бебета или чисти растителни масла.
- Не нанасяйте масажното олио директно върху телцето на своята рожба. Първо разтъркайте енергично дланите си, за да ги затоплите, а после изсипете в тях необходимото ви количество.
- Сложете мъничето да легне удобно върху равна повърхност. Добра идея е да постелете под него еднократен чаршаф, който да замести временно пеленката и да абсорбира излишното олио. Свалете дрешките на детето, завийте го с одеалце и откривайте само участъка от тялото му, който се каните да масажирате.
- Говорете на бебчето по време на масажа или му пуснете тиха, приятна музика, за да му помогнете да се отпусне максимално.
- Извършвайте масажните движения по хода на лимфата, тоест отдолу-нагоре, а в зоната на корема – кръгообразно по посока на часовниковата стрелка.
- Добре е да правите масажа в следната последователност – ръце, гърди, корем, крака, гръб.
- Можете да използвате комбинация от няколко различни похвата – поглаждане, почукване (леко, ритмично барабанене с върховете на пръстите), омачкване, разтриване, като е препоръчително да започвате и завършвате масажирането на всяка отделна зона с поглаждане.
- Поглаждането и разтриването могат да се прилагат върху крайниците, гърдите, корема и гърба, почукването – върху крайниците и гърба (като се избягват бъбреците), а размачкването – върху крайниците (без областта на ставите).
- Масажирането на зоната на сърцето има енергизиращ ефект, така че ѝ отделете минимално време, ако целите да успокоите бебето преди лягане.
- Помнете, че не бива да упражнявате натиск върху: гръбначния стълб, фонтанелата, пъпчето, гръкляна, задколенните ямки, подмишниците и гениталиите, както и да масажирате разранени участъци от кожата на бебето.
- Използвайте плавни движения и се постарайте да откриете „точния” натиск. Той трябва да бъде достатъчно силен и същевременно нежен, така че да не предизвиква нито гъдел, нито болка.
- Преустановете масажа, ако детенцето ви започне да плаче и опитайте отново по-късно. Консултирайте се с педиатър, ако то системно отказва да получава масаж без видима причина.