Как да различим мазния от сухия пърхот
юли 28, 2016 | Как да
Пърхотът е симптом на патологични промени в областта на скалпа, при които обновлението на кожните клетки протича с по-бърз темп от нормалното и вместо за около месец, се случва в рамките на 2 – 7 дни. В резултат от ускореното делене, отпадащите мъртви клетки могат да достигнат до 800 000 броя на квадратен сантиметър и залепвайки едни за други, стават видими с невъоръжено око.
Причините за тези изменения не са напълно ясни, но въз основа на съществуващите клинични наблюдения е установена взаимовръзката им с нарушеното функциониране на мастните жлези.
В зависимост от химично-физичния състав на отделяния от жлезите секрет, пърхотът се подразделя на сух и мазен.
Сух пърхот
Сухият пърхот възниква в следствие от понижената активност на себумните жлези. Секретираната от тях субстанция притежава по-голям вискозитет, което затруднява освобождаването ѝ на повърхността на кожата и в състава ѝ преобладава стеариновата мастна киселина.
Люспичките мъртъв епител са фини, с бял до сивкав цвят и лесно се отделят от скалпа. Те наподобяват пудра, посипана повсеместно в корените на косата и в по-редки случаи – само в определени области, като например челната или теменната.
Поради недостатъчното количество на естествената смазка, кожата на главата е суха и с изострена чувствителност, а косъмът – склонен към накъсване и цъфтеж. В повечето случаи клиничната картина на този вид пърхот е съпроводена с чувство за опъване на скалпа и сърбеж.
Сухият пърхот засяга най-вече хора на средна възраст (между 30 и 55 години).
Мазен пърхот
Мазният пърхот е продукт на хиперфункцията на мастните жлези. Той се проявява предимно през пубертета (обяснявано с хормоналния дисбаланс през този период), както и при представителите на мъжкия пол (поради по-големия брой себумни жлези при мъжете и по-високите нива на андрогени).
Мазният пърхот се отличава с едри, напоени със себум, жълтеникави люспи, които са прикрепени към скалпа. Често, след отпадането им върху кожата на главата остават розови петънца.
Заради свръхпродуктивността на жлезите, скалпът и косата притежават неестетичен мазен отблясък.
Тъй като излишната мазнина запушва фоликулите и дразни нервните окончания, тя провокира сърбеж и не рядко води до възпаления на кожата и косопад. За сърбежа допринася и олеиновата мастна киселина, образуваща се в резултат от разграждането на себума.
Разграничаването на двата типа пърхот улеснява значително тяхното отстраняване, тъй като при избора на подходящите терапевтични средства е важно да се отчетат и особеностите на скалпа. Следващата стъпка към успешното лечение е вземането на мерки за подобряване на общото здравословно състояние, тъй като нерешените проблеми с ендокринната, нервната или имунната система са считани за едни от главните причинители на дерматозата.
На какво да обърнем внимание при избора на шампоан против пърхот?
- на наличието на деликатни, но достатъчно ефикасни при почистването на видимите люспи, съставки;
- на присъствието на агенти, регулиращи себумната секреция;
- на успокояващото раздразнения скалп, действие;
- на формула, притежаваща антибактериален ефект (тъй като поради променения си състав, себумът не осигурява надеждна защита срещу микроорганизмите, сочени за причинител на пърхота);
- на добавките, поддържащи цялостното здраве и свеж вид на скалпа и косата.